ویژه های خبری

دفتر پژوهش آموزشکده فنی و حرفه ای سما لاهیجان به منظور بالا بردن اطلاعات دانشجویان این مرکز در مورد مصرف داروهای خاص به منظور برآمدگی عضلات که امروزه در بین اکثر جوانان شایع است و همچنین با هدف آگاه نمودن آنان از عوارض مصرف این دارو ها، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان «استروئیدهای آنابولیک آندروژیک» نمود.

در این کارگاه آموزشی که با حضور دانشجویان و کارکنان سما لاهیجان برگزار شد، دکتر حمید اراضی دانشیار دانشگاه گیلان به بیان سخن پرداخت.

وی در ابتدای سخنانش تعریف مختصری از دارو های استروئید آنابولیک ارائه داد و خاطرنشان کرد: «استروئیدهای آنابولیک» داروهایی هستند که مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون و گروهی از تستوسترون های صناعی که در مقادیر مختلف برای بدنسازی و حجم عضلات به کار می روند.

وی موارد استفاده از این دارو ها را در درمان بیماری های عضلانی خاص، بعضی کم خونی ها، بیماری ایدز، سرطان پیشرفته پستان و پوکی استخوان عنوان نمود و یکی از دلایل استفاده از استروئید ها را «بهبود مهارت های ورزشی» دانست و خاطرنشان کرد: استفاده نادرست از استروئیدها در میان بدنسازان رقابت جو بسیار معمول است و میزان استفاده نادرست در میان سایر ورزشکازان بسته به نوع ورزش متفاوت می باشد.

این استاد دانشگاه دلیل دیگر استفاده نادرست از استروئیدها را «افزایش دادن اندازه ماهیچه ها» یا «کاهش دادن چربی بدن» عنوان نمود و افزود: «افرادی که به این دلایل از استروئیدها استفاده می کنند، اغلب به نوعی بیماری رفتاری دچارند که در آن مردان با وجودی که مقدار زیادی ماهیچه دارند، تصور می کنند ماهیچه اندکی دارند و ضعیف هستند و زنان با وجودی که لاغر هستند، تصور می کنند بسیار چاق هستند».

در پایان این کارگاه آموزشی به سوالات متعدد دانشجویان در زمینه داروهای نیروزا پاسخ داده شد.

 

 

معاونت سما واحد لاهیجان