ویژه های خبری

دفتر فرهنگ اسلامی دانشکده فنی و حرفه ای سما لاهیجان همزمان با روز درختکاری و به منظور ترویج فرهنگ پاک سازی محیط زیست اقدام به برگزاری کاشت 125 اصله نهال در محیط این مرکز آموزشی فرهنگی نمود.

در این کار زیبای فرهنگی که با مشارکت دانشجویان و سایر کارکنان این آموزشکده انجام گرفت 125 اصله انواع نهال میوه و صنوبر در محیط سما لاهیجان قامت راست نمودند. جواد نجار تمیزکار معاون دانشگاه و رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در حاشیه این مراسم، درختکاری را سنتی بسیار نیکو و پسندیده دانست و با استناد به آیه 18 سوره حج و همچنین آیه 6 سوره الرحمن ادامه داد که در این 2 آیه خداوند در مورد درخت به بیان سخن می پردازد و وقتی سخن از سجده موجودات در برابر ذات پروردگار به میان آمده در کنار آنها از درخت نیز به عنوان یکی از سجده کنندگان یاد می شود.

رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در ادامه سخنانش از درخت به عنوان يكي از زيباترين مظاهر خلقت نام برد و آن را نماد آبادانی، سرسبزی و نشاط و تلطیف کننده هوا دانست که به صورت کاملا رایگان در اختیار ماست و آسایش و رفاه را برای ما به ارمغان می آورد. وی ادامه داد بیاییم همگان در محافظت از این نعمت خدادادی نهایت تلاش خود را به کار گیریم تا محیطی شاداب و سرزنده داشته باشیم. تمیزکار درختکاری و پرداختن به محیط زیست را برای نسل های آینده امری مهم و ضروری برشمرد و اظهار امیدواری نمود همه باید به اندازه توان خود این امر را جدی بگیرند تا بتوانیم  نشاط و سرزندگی را به نسل های آینده تقدیم کنیم. قطع بی رویه درختان و از بین بردن آنها که باعث از بین رفتن اکولوژی و نعمات خدادادی از قبیل جنگل ها و مراتع می گردد، بخشی دیگری از صحبت های تمیزکار بود که وی اظهار امیدواری نمود بتوانیم با فرهنگ سازی صحیح و آگاهی بخشی از برکات وجود این نعمت الهی، شاهد از بین رفتن ظلمی که به محیط زیست می شود باشیم.

تمیزکار در پایان سخنانش از مدرسه سبز به عنوان مدرسه ای نام برد که با هدف حفاظت از محیط زیست تاسیس شده است و خاطرنشان کرد که سما هم به نوبه خود با تاسیس این مدرسه در راستای حفاظت از محیط زیست گام های اساسی برداشته به گونه ای که در این مدرسه مسائل مربوط به محیط زیست، حفاظت از منابع طبیعی و داشتن جامعه ای سالم آموزش داده می شود و دانش آموزان از پایه با مسائل زیست محیطی آشنا می شوند.لازم به ذکر است که این مدرسه برای اولین بار در سطح استان گیلان از سوی سما لاهیجان و در مقطع ابتدایی تاسیس شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد

معاونت سما واحد لاهیجان