ویژه های خبری

اگر سلامتی جسم و روان نباشد، فراگیری امکان پذیر نیست

معاونت دانشگاه در امور سما لاهیجان به منظور احیای طب جامع ایرانی اسلامی، حفظ سلامتی با شناخت مزاج فردی و غذاهای مصرفی، احیای علوم فراموش شده و معرفی زندگی سالم و طبیعی اقدام به برگزاری همایشی با عنوان «اصلاح و تغییر سبک زندگی» در سالن اجتماعات سما لاهیجان نمود. در این همایش که با شرکت اهالی سما لاهیجان و سیاهکل اعم از کارکنان، دانشجویان، اساتید و مردم شهرستان لاهیجان برگزار شد، حسین روازاده از اساتید و محققین بنام طب سنتی ایران به سخنرانی پرداخت.

در ابتدای این همایش جواد نجار تمیزکار در سخنانی ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و یاران باوفایش حضور دکتر روازاده را در سما لاهیجان به فال نیک گرفت و ضمن عرض خیر مقدم به وی احیای طب ایرانی اسلامی را از نیازهای جامعه امروز برشمرد. رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های سما این است که آموزش را در کنار سلامتی دنبال کند و بر این عقیده است که اگر سلامتی جسم و روان نباشد، فراگیری امکان پذیر نیست.

تمیزکار در ادامه سخانش یادآور شد چون از زیر مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی هستیم و به اسلامی بودن مان افتخار می کنیم، لذا بر آنیم که طب اسلامی را به جامعه معرفی کنیم تا با اصلاح الگوی مصرف مورد نظر اسلام و قرآن سلامتی را به جامعه هدیه کنیم.

معاون دانشگاه در امور سما لاهیجان و سیاهکل در ادامه به تلاش مجموعه سما در ترویج سلامتی و داشتن محیطی سرشار از آرامش و نشاط به مدارس سما نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: از سال تحصیلی جاری ورزش صبحگاهی را در تمام مدارس سما لازم الاجرا کردیم تا همراه با تحصیل، سلامتی جسم و روح را نیز به دانش آموزان مان هدیه نماییم. وی همچنین با اشاره به مدرسه سبز خاطرنشان کرد این مدرسه از جمله مدارسی اسنت که متناسب با محیط زیست و سلامتی فرزندامان راه اندازی شده که ضمن آموزش به روز با شیوه های نوین تدریس، به سلامتی و شادابی دانش آموزان نیز توجه ویژه ای می کند.

رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در ادامه سخنانش بار دیگر به معرفی سما به شهروندان حاضر در همایش پرداخت و این مرکز را، مجموعه ای آموزشی فرهنگی عنوان نمود که برای رشد دانش آموزان و دانشجویانش دغدغه جدی دارد و با تمام توان در راستای موفقیت آنان گام بر می دارد.

در ادامه این همایش دکتر حسین روازاده محقق و درمانگر طب سنتی در سخنانی هدف انقلاب اسلامی را اضمحلال الگوی شیطانی و استقرار الگوی الهی به جای آن دانست و خاطرنشان کرد یکی از اهداف این نظام در بلندمدت اصلاح الگوی مصرف بوده که این مهم چند وقتی است که از زبان رهبر بصیر انقلاب عنوان می شود.   روازاده با اشاره به دغدغه های رهبری افزود که ما به عنوان افراد مطلع از سبک ایرانی اسلامی باید نسبت به این دغدغه ها احساس تکلیف بیشتری کنیم و نحوه درست مصرف نمودن و زندگی به سبک اسلامی ایرانی که ضامن سلامتی و شادابی جسم و روح مان است را به جامعه هدیه کنیم و در این راه باید با اطلاعات دقیق و به روز جامعه را به سمت تغییر سبک زندگی هدایت کنیم.

 دکتر روازاده در ادامه سخنانش وجود آب را از نعمت های خدادادی دانست و با توجه به وفور این نعمت الهی در شمال کشور و وجود باران الهی در این منطقه، آب باران را بهترین و سالم ترین آبها دانست و بر استفاده از آن به عنوان آب شرب تاکید نمود. وی در ادامه وجود ماکیان را در این منطقه نیز از نعمت هایی برشمرد که بسیاری از مناطق از این نعمت بی بهره اند و ضمن توصیه به استفاده از مرغ محلی، آن را بهترین جایگزین مرغ های هورمونی و بازاری دانست.

 این محقق و پژوهشگر ارشد طب سنتی در ادامه پیرامون لزوم احیای طب ایرانی اسلامی در جامعه، تغییر سبک زندگی، اصلاح الگوی مصرف، مضرات نمک های یددار، درمان بسیاری از امراض با گیاهان دارویی، درمان دیابت با استفاده از گیاه درمانی، راز طول عمر  و ... سخنرانی کرد و در خاتمه به برخی سوالات حاضرین پاسخ گفت.  

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد

معاونت سما واحد لاهیجان